מתנגדות להשתקה: הקרנות מיוחדות ברחבי הארץ של ״שני ילדים ביום״ – הסרט ששר התרבות מנסה לצנזר

שר התרבות החדש, מיקי זוהר, רוצה לפגוע במימון של הסרט הדוקומנטרי ״שני ילדים ביום״ שעוסק במעצרים של קטינים פלסטינים בשטחים הכבושים. זוהר כנראה חושב שאם לא יהיו סרטים שמתעדים את הכיבוש – יקרה קסם והכיבוש ייעלם מהשיח. אז יש לנו סוד בשבילו – זה לא יקרה. 

ביחד עם במאי הסרט דוד וקסמן, יצאנו למסע של הקרנות ברחבי הארץ. בואו לתמוך בחופש הביטוי והאמנות, וכדי ללמוד על האופן השיטתי שבו ישראל עוצרת מאות ילדים פלסטינים מדי חודש. 

ההקרנות הבאות:

 • ביום שלישי 14.2 בשעה 19:00 הסרט יוקרן בסינמטק חיפה. בסיום הסרט נקיים דיון בהשתתפות במאי הסרט, דוד וקסמן, ופעיל ב״הורים נגד מעצרי ילדים״. לרכישת כרטיסים:
  https://did.li/B1jrl
 • ביום רביעי, 15.2 בשעה 18:30 תתקיים הקרנה מיוחדת במכון ון ליר. בסיום ההקרנה ישתתפו נסרין עליאן מהקליניקה לרב תרבותיות באוניברסיטה העברית והפסיכולוגית יועאד גנאדרי, ראש עמותת הפסיכולוגים הערבים בארץ ודוד וקסמן הבמאי בפאנל בהנחיית מוריה שלומות, מנכ״לית הורים נגד מעצרי ילדים.
  להרשמה: https://did.li/qdM5q
 • לאור הדרישה – סינמטק תל אביב הוסיף הקרנות נוספות, הפעם באולם הגדול:
  ביום שישי 17.2 בשעה 11:00. בסיום הסרט נקיים דיון בהשתתפות במאי הסרט, דוד וקסמן, ואיתן דיאמנט חבר ועד ב״הורים נגד מעצרי ילדים
  ביום שבת 18.2 בשעה 14:30. בסיום הסרט נקיים דיון בהשתתפות במאי הסרט, דוד וקסמן, ומוריה שלומות מנכ״לית ב״הורים נגד מעצרי ילדים״
  לרכישת כרטיסים: https://did.li/ePL5q
 • חוג בית בנווה שלום: ביום ראשון 19.2 בשעה 20:30. 
 • חוג בית בתל אביב: ביום שני 20.2, בשעה 20:30. פרטים נוספים בקרוב.
הקרנה בקום איל פו
 • ביום ראשון, 15.1, הוקרן הסרט בסינמטק תל אביב במסגרת סדרת מפגשים של בית הספר לתקשורת וקולנוע בסמינר הקיבוצים ביחד עם סינמטק ת״א שעוסקת בקולנוע ישראלי והיוצרות והיוצרים שעומדים מאחוריו. בסיום ההקרנה התקיים שיח עם במאי הסרט דוד וקסמן. 
 • ביום שני 16.1 בשעה 19:30 הגענו עם הסרט למועדון הנוער בישוב כליל לאירוע פתוח לקהל הרחב. לאחר ההקרנה התקיימה שיחה עם עו"ד מוריה שלומות, מנכ"לית "הורים נגד מעצרי ילדים". 
 • ביום שבת, 21/1 בשעה 18:00 הוקרן הסרט ב״קולנוע יפו״. בסיום ההקרנה התקיימה שיחה בהנחיית ברק היימן – במאי ומפיק דוקומנטרי וראש המחלקה לקולנוע בבית ברל, ובהשתתפות מפיק הסרט יואב רועה, במאי הסרט דוד וקסמן, מוריה שלומות מנכ״לית הורים נגד מעצרי ילדים, ופבלו אוטין מבקר הקולנוע של ״הארץ״. 
 • הקרנות באוניברסיטה העברית בירושלים ביוזמת תא הסטודנטים של ״עומדים ביחד״:
 • יום ראשון 22.1 בשעה 18:15 בקמפוס הר הצופים, במחלקת המדיה בספרייה
 • יום שלישי, 24.1 בשעה 18:00 בגבעת רם, שפרינצק 213
 • ביום חמישי, 26/1 בשעה 19:00, התקיימה הקרנה גדולה וחינמית של הסרט במתחם קום איל פו בנמל תל אביב. בתום ההקרנה התקיים דיון בהשתתפות במאי הסרט, דוד וקסמן, ועו״ד מוריה שלומות, מנכ"לית "הורים נגד מעצרי ילדים". 
 • לאור הדרישה, סינמטק תל אביב הוסיף שתי הקרנות של הסרט: ביום שבת 28.1 בשעה 15:00 וביום שבת 4.2 בשעה 14:00.
 • ביום חמישי, 22.1 בשעה 20:30 קיימנו הקרנה בסינמטק ירושלים. בתום ההקרנה נערכה שיחה עם הקהל בהשתתפות במאי הסרט, דוד וקסמן, ועו"ד מוריה שלומות, מנכ"לית "הורים נגד מעצרי ילדים". כל הכרטיסים להקרנה נמכרו.

הסרט ״שני ילדים ביום״, שזכה בפרס התחקיר בפסטיבל ירושלים, חושף – באמצעות תיעוד של חקירות מצולמות, ראיונות ועדויות מתוך המערכת עצמה – את השיטה: שימוש במעצרים סיטונאים של ילדים פלסטינים במטרה לפרק את הקהילה שלהם ואת המאבק שלהם נגד הכיבוש. 

בצעד חריג ואלים, קומיסר התרבות החדש מבקש לשלול רטרואקטיבית מהסרט את התקציב שכבר הוענק לו על ידי קרנות קולנוע שונות. השר טוען שהסרט ״פוגע בשמה הטוב של ישראל״. אבל השר התבלבל, שמה הטוב של ישראל לא נפגע בשל חשיפת המציאות בסרט, אלא בשל העובדה שישראל מפעילה משטר צבאי מדכא, שבכל חודש עוצר מאות קטינים פלסטינים, תוך הפרה של זכויותיהם ובניגוד לאמנה הבינלאומית בדבר זכויות הילד והאמנה לזכויות האדם. 

אנחנו מבטיחות: גם אם זוהר ינסה, הביקורת על הפרקטיקה הנוראית של מעצרי ילדים לא תיפסק. בישראל ובעולם. אנחנו קוראות לכל מי שלא מפחד לדעת את האמת להצטרף להקרנות שלנו ולעמוד לצד האמת והיצירה, ולצד הילדים הפלסטינים שנמצאים בסכנה גוברת בימים אלו.

עשרות פעילים ופעילות נענו לקריאה שלנו להגיע כדי לתמוך ביוצרי הסרט מול המתקפה וניסיום סתימת הפיות מימין. סינמטק תל אביב 15 בינואר 2023